środa, 3 stycznia 2007

Google Reader

Google jak wiadomo oferuje cała gamę różnych fajnych i użytecznych narzędzi poza wyszukiwarką. Tutaj lista większości produktów, a dziś postanowiłem wziąć na ruszt jedno z nich - czytnik kanałów RSS i Atom.

Na początek krótkie wprowadzenie, czyli co to jest RSS.

RSS (Really Simple Syndication) [dokładniej w WIKI] jest to standard przesyłania nagłówków wiadomości, czyli obrazowo mówiąc to tak, jakbyśmy dostawali zamiast całej gazety tylko zbiór tytułów i nagłówki artykułów, a potem mogli sobie wybrać te, które chcemy przeczytać w całości. W praktyce wygląda to tak, że ładujemy sobie do naszego czytnika subskrypcje kanału RSS/Atom i potem automatycznie pojawiają się w nim nowe nagłówki, jak tylko pojawi się coś nowego na stronie internetowej, z której kanał subskrybujemy.

Dzisiaj już większość stron dysponuje kanałami RSS, które można zaimportować do Swojego czytnika RSS i na bieżąco śledzić, kiedy pojawia się coś nowego na stronie bądź blogu. Google Reader jest wyjątkowo przydatny, jeśli regularnie odwiedzamy kilka, bądź kilkanaście (albo i kilkaset ;-)) stron, blogów w poszukiwaniu nowych rzeczy, a blogi te nie są uzupełniane codziennie. Wtedy nie musimy wchodzić na bloga, żeby dowiedzieć się czy nie ma czegoś nowego i wszystkie informacje mamy w jednym miejscu.

Jak zacząć używać?
1. Trzeba mieć konto w google (gmail) (jeśli ktoś nie ma to mogę zaprosić).
2. Klikamy tutaj i postępujemy zgodnie z instrukcjami.
3. Na blogu lub stronie internetowej szukamy kanału RSS/Atom - zwykle jest na dole gdzies w stopce - np Subscribe to Posts(Atom) - poniżej albo po prostu na górze gdy jest napisane RSS.
4. kopiujemy skrót do którego prowadzi link (prawy przycisk i kopiuj link)
5. wklejamy link do Google Reader - w pole add subscription i gotowe, na początek czeka nas troche wklejania i szukania - zależnie od ilości stron które chcemy monitorować...

Tak wygląda przykładowe adresy kanałów RSS/Atom:
http://antygon.blogspot.com/feeds/posts/default
http://www.rzeczpospolita.pl/rss/news.rss
http://www.rmf.fm/rss/rss.xml


Przykładowe linki do kanałów RSS - do subskrybowania w Google Reader zgodnie z instrukcją:
Antygon Blog
Newsy z Rzeczpospolitej
Newsy z RMF FM

Strony z listą kanałów RSS
Kanały RSS na Interii
Kanały RSS na stronie gazeta.pl
Kanały RSS na Onecie
Kanały RSS na WP

Na koniec dwie strony zbierających różne kanały RSS:
Kanały RSS
Centrum RSS

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Po wypełnieniu ankiety poczułam się głupia, więc czym prędzej skorzystałam z linka "Co to jest RSS". Teraz moje pranie jest znacznie czystsze i dłużej pozostaje świeże i... a nie, to nie to. ekhm. Teraz nadal nie wiem o co chodzi, ale wiem na czym polega :D Poczytam sobie do skutku, kiedyś w końcu złapię co i jak...Anyway, dzięki za wytłumaczenie :)

antygon pisze...

zabieram się do napisania tutorialu dla kompletnych laików, więc troszkę cierpliwości i będzie, mam nadzieję, czytelny i jasny tekst... =)