czwartek, 11 stycznia 2007

Hiroshima - komputerowa rekonstrukcja

Poniżej prezentuje krótki bo tylko 19 minutowy film na temat użycia pierwszej bomby atomowej. Prezentuje go ku przestrodze, tym, którzy nie mają dosyć wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie jakie zniszczenia niesie użycie broni masowej zagłady... Ale z drugiej strony kto wie, jak długo Japończycy walczyliby na Pacyfiku z Amerykanami i ile ofiar jeszcze pochłonęła by ta wojna, pytanie co było lepsze - ćwierć miliona ofiar jednocześnie czy Bóg raczy wiedzieć ile rozłożone na lata... Ile trwałaby wojna gdyby nie ten atak, no i ważniejsze pytanie: Czy Nagasaki było konieczne???

W chwili ataku w Hirosimie mieszkało 275 tysięcy ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na śródmieście miasta (celem był most Aioi - podobno najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 metrów z siłą około 15 kiloton trotylu zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione, a dziesiątki tysięcy zostało napromieniowanych lub odniosło inne obrażenia. [Więcej...]

Część Pierwsza:


Część Druga:

2 komentarze:

Udziar pisze...

"Ale z drugiej strony kto wie, jak długo Japończycy walczyliby na Pacyfiku z Amerykanami i ile ofiar jeszcze pochłonęła by ta wojna, pytanie co było lepsze - ćwierć miliona ofiar jednocześnie czy Bóg raczy wiedzieć ile rozłożone na lata..."

Jak moze byc usprawiedliwiona czymkolwiek decyzja o zabiciu tylu ludzi w jednym momencie? Nie ma czegoś takiego jak "to było lepsze bo było mniejszym złem".

Anonimowy pisze...

Tylko jednego nie mogę zrozumieć: dlaczego na ludność cywilną? Bogu ducha winni ludzie, którzy na pewno nie chcieli całej tej głupiej (nie chcę przeklinać) wojny ;/;/;/