środa, 20 grudnia 2006

Wina - 1 - Szczepy win

Od pewnego czasu spotykam się ze znajomymi i przy okazji tych spotkań raczymy się różnymi winami. Na początku musieliśmy eksperymentować i za bardzo nie wiedzieliśmy co się trafi w kolejnej butelce. Postanowiłem napisać krypto poradnik od laika dla laików. Na samym wstępie zaznaczam, że nie jestem jakimś wytrawnym smakoszem wina, pije je dla smaku, mam swoje ulubione, nie kupuje drogich win, a razem ze znajomymi pijemy wina w przedziale cenowym od 15 do 40 PLN. Więc nie spodziewajcie się tutaj zbyt wytrawnych opisów. Będę pisał to co wiem i to co lubię. Wyznaję zasadę, że o jakości wina nie świadczy jego cena a smak, jaki oferuje.
Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że im tańsze wino, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie dobre, jednocześnie wcale to nie znaczy, że im droższe tym większe prawdopodobieństwo trafienia na "dobre".

Mój poradnik zacznę od szczepów Win, czyli tego co w największej mierze determinuje smak. Szczepów i odmian win są tysiące, ja wybrałem te najpopularniejsze i postanowiłem je krótko scharakteryzować.

Najłatwiejszy podział szczepów to ten na szczepy win białych i szczepy win czerwonych:
  • Szczepy win białych:
Chardonnay
Szczep pochodzi z Burgundii, jest ostatnio bardzo cenioną odmianą odporną na mrozy, wcześnie dojrzewająca i dająca obfite zbiory. Bukiet wina uzyskanego z tego szczepu charakteryzuje się wyczuwalną nutą jabłek i cytrusów. w cieplejszym klimacie wyraźna jest nuta brzoskwiń i owoców egzotycznych. Przy leżakowaniu w dębowych beczkach wina zyskują delikatny aromat wanilii.

Sauvignon blanc
Szczep popularny w Nowej Zelandii jak również w Chile. Odmiana odporna na choroby i niskie temperatury. Późno dojrzewa i wymaga dużo słońca. Bukiet smakowy szczpu bardzo zależy od gleby i miejsca pochodzenia. Uzyskuje się z niego wina wytrawne o aromacie świeżej trawy (sic!) i agrestu.

Riesling
Ten niemiecki szczep jest konkurentem chardonnay. Odmiana bardzo odporan na mróz i choroby i łatwa w uprawie. Z rieslingu uzyskuje się niezwykle zróżnicowane wina, od delikatnych win wytrawnych po słodkie wina likierowe. Posiada niezwykle bogaty aromat i charakterystyczny kwasek. Ma wyraźny bukiet z nutą jabłek, brzoskwini, lipy oraz rumianku. Podobno wytrawni smakosze wyczują nutki mineralne, ale ja jeszcze nie jestem na takim poziomie i jedyną nutka mineralna jaka wyczuwam czasami to siarka, ale wtedy takiego trunku nie pije i traci w moim mniemaniu zaszczyt noszenia miana wino.

Gewürztraminer
Alzacki szczep dający aromatyczne białe wina o specyficznym zapachu fiołków i róż. Wina z tej odmiany są odrobinę korzenne w smaku i zwykle są dosyć mocne - powyżej 13%

Macabeo
Sczep bardzo popularny wśród hiszpańskich oraz francuskich producentów. Jest wyjątkowo wszechstronny, daje wina wytrawne, musujące oraz słodkie. Wina z tego szczepu są wyjątkowo rześkie o delikatnym bukiecie jeśli zbiory winogron są wczesne, natomiast przy późnych zbiorach wino będzie słodkie, skoncentrowane i o pięknej słomkowej barwie.

  • Szczepy win czerwonych:
Cabernet Sauvignon
Bardzo dobry, jeśli nie najlepszy szczep. Posiada niezwykły wprost wachlarz aromatów w którym dominuje czarna porzeczka z nutami żywicznymi, korzennymi oraz dymu. Wino uzyskiwane z tego szczepu jest często kupażowane z innymi odmianami co daje czasem wyjątkowo ciekawe efekty. Z powodu dużej ilości garbników wymaga dużego leżakowania w beczkach.

Syrah
Jest to chyba mój ulubiony szczep, daje wino o owocowym aromacie z nutką malin, czarnych porzeczek, jeżyn oraz niezwykle szlachetne nutki dymu, piżma skóry i smoły (sic!). Młode wina z tego szczepu mają niezwykle przyjemny zapach fiołków i pieprzu. Wina z tej odmiany doskonale nadają się do leżakowania.

Pinot Noir
Bardzo szlachetny i trudny w uprawie szczep. Młode wina z tego szczepu mają aromat owocowy - maline, czarna porzeczka, wiśnia i truskawki. Natomiast dojrzałe charakteryzują się bogatym bukietem owoców leśnych z delikatną nutą trufli. Wina z tej odmiany nie wymagają długiego leżakowania.

Mourvedre
Szczep hiszpański doskonale nadaje się do mieszania z winami innych szczepów, w połączeniu z Syrah daje niezwykle szlachetne wina. Odmiana ta charakteryzuje się bogatym bukietem aromatów roślinnych i ziołowych - runa leśnego, trufli, grzybów, skóry, cynamonu, pieprzu, wanilii oraz suszonych śliwek

Tempranillo
W winach z tego szczepu przeważają aromaty owocowe, są one niezwykle aromatyczne i charakteryzują się piękną barwą i z reguły dużą zawartością alkoholu.

Tannat
Szczep dający wina o wyraźnie owocowych aromatach z mocną nutą malin, Z wiekiem nabiera gładkości i traci charakterystyczną przy młodych rocznikach kwaskowatość.

Merlot Noir
Uprawiane na całym świecie, jednak najlepsze wina z tego szczepu pochodzą z kaliforni. Nie wymaga długiego leżakowania. Daje wina łagodne i pełne, o wyraźnych aromatach śliwkowych i czekoladowych. Często tą odmianą łagodzi sie smak Cabernet Sauvignon.

To na początek tyle o szczepach, wkrótce postaram się opisać kilka moich ulubionych win i powiedzieć, dlaczego lubie wina z serami pleśniowymi.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

szukałem właśnie czegoś na temat szczepów wina, dzięki
pozdrawiam