wtorek, 26 lutego 2008

Termit

albo Thermit, Termat, Ferrmit, Th czyli prosta mieszanka glinu z tlenkiem żelaza, albo lepiej drobinek aluminium z rdzą. Wikipedia podaje proporcje objętościowe 1:1 czyli wagowo 1:3 (10 gramów Al na 30 gramów Fe2O3 lub Fe3O4).

Termit jest niesamowitą mieszaniną, pali się w temperaturze od 2500 stopni Celsjusza do 3500... To dużo, cholernie dużo, wystarczy, żeby rozbić molekuły wody na tlen i wodór, więc wszelkie próby gaszenia tej mieszanki wodą to jak dolewanie benzyny do ogniska. Nie pomoże też zasypanie piaskiem w celu odcięcia dopływu powietrza (a dokładniej tlenu), ponieważ ta mieszanka zawiera tlen i będzie się palić w najlepsze bez dostępu do zewnętrznych źródeł. Jak już się zapali to trzeba poczekać aż zgaśnie i nie robić nic głupiego ;-)

Poniżej kilka filmików z Brainiaka, które są dostępne na YouTube - Termit kontra różne rzeczy...

1. Termit z lodem:2. Termit i butla gazowa z propanbutanem3. Termit i ciekły azot4. Termit i sejf5. Termit i samochód, a dokładniej blok silnika6. Termit i samochód, a dokładniej bak pełen benzyny7. Termit z Tytanowym fragmentem pancerza czołgu:P.S. Termit bardzo łatwo zrobić w domu, ale nie róbcie tego...

Brak komentarzy: