środa, 2 sierpnia 2017

[Excel] [Protip] Excel się wiesza po aktywacji makr

Co zrobić jak plik excela nagle przestaje się zachowywać tak jak powinien, czyli po aktywowaniu makr?

Miałem ostatnio dwa takie problemy:


  1. Po zapisaniu pliku i ponownym otwarciu jak tylko próbowałem coś zrobić to Excel mi się zawieszał. Wystarczyło cokolwiek skopiowiać i koniec. Proste Ctrl+C wywalało plik.
  2. plik otwierał się poprawnie, wszystko fajnie liczył ale przy próbie zapisania pod inną nazwą (Zapisz jako... / Save as...) excel się wywalał. 

Nie pomogło wyczyszczenie wszystkich plików tymczasowych, ustawień, zawartości Appdata. Tylko sobie skróty pousuwałem :(

To co pomogło to: 


  1. zmiana nazwy problematycznego pliku na dowolną inną
  2. otwarcie pliku i nieaktywowanie makr
  3. otwarcie projektu VBA (alt+F11)
  4. kompilacja projektu VBA
    1. menu "DEBUG" --> opcja "Compile VBAProject"
  5. Zapisanie pod inną nazwą
I gotowe.

piątek, 3 czerwca 2016

Serce Karaibów

Bardzo dawno temu, gdzieś na początku lat '90 ubiegłego wieku wylądowałem w samym sercu Karaibów, dokładniej na Małpiej wyspie


Potem wróciłem tam w okolicach 2010 roku:


Żeby zupełnie niedawno odkryć, że Serce Karaibów leży nieco na południe od Wurzburga i na zachód od Norymbergi w Rothenburg ob der Tauber:Trzeba się tam wybrać :-)

wtorek, 14 lipca 2015

Zlot Foodtrucków pod PKiN lipiec 2015

W miniony weekend pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się Zlot FoodTrucków połączony z wyborami najlepszej mobilnej jadłodajni. Udałem się tam z moim fotoaparatem i uwieczniłem to wydarzenie na kilku zdjęciach.


Pełen album jest poniżej oraz pod tym linkiem na Flick: https://www.flickr.com/photos/antygon/sets/72157655469734038


niedziela, 7 czerwca 2015

Memy [Humor]

Szwendam się po internecie i najpierw moim oczom ukazuje się taki widok:


Myślę sobie: Okej, może to Japończycy, może nie muszę rozumieć tego robią... Ale po chwili widzę taki obrazek:
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...I wszystko jasne...
sobota, 7 marca 2015

Open Red Alert

..albo w skrócie OpenRA...


Ostatnio znowu włóczyłem sie po czeluściach internetu i tak jak kiedyś wpadłem na fantastyczny projekt Open Transport Tycoon Deluxe, tak teraz wpadłem na równie fajną rzecz, która wprost ocieka nostalgią. Trafiłem na projek Open Red Alert.

Moja przygoda z Red Alertem zaczęła się dawno, chyba mogę nawet powiedzieć, że bardzo dawno temu, bo w okolicy sylwestra 1996 roku. Kolega, który miał wtedy potężną maszyną 486 dx2 kupił to cudo i wsiąkłem. Potem miałem upgrade komputera i na moim p200 mmx gra smigała. udało mi sie nawet wyciągnąć "rules.ini" i zacząć ostro modyfikować zasady gry. Po prostu niekończąca się zabawa. Potem był RA2, który też był świetny i nad którym też spędziłem długie godziny. RA3. mimo, że był bardzo doby, jakoś już mnie tak nie wciągnął. Ostatnie próby działania na rynku gier on-line w modelu freemium były bardzo dalekie od poprzedników i po Command and Conquer - Alliances miałem przerwę od C&C na jakieś 3 lata. Na szczęście to się skończyło.

Znalazłem coś co pozwoli mi przypomnieć sobie te noce sprzed lat :-)

Twórcy uczciwie zaznaczają na początku, że to nie jest oryginalny Red Alert, tylko projekt który odtwarza Red Alerta, Tiberian Dawn (czyli pierwszy, oryginalny Command & Conquer, albo jak zwykł mawiać klasyk Komą ę Kąkę) oraz Dune 2000. I rzeczywiście, gra wygląda i zachowuje się nieco inaczej. Ale większość zmian to chyba zmiany na lepsze. Pierwszą rzeczą którą zauważamy po odpaleniu gry jest imponująca rozdzielczość. Często całą mapę widać bez przesuwania. polecam poklikać w screeny. Naprawdę robią wrażenie.

Po odpaleniu gra jest naprawdę śliczna. Dobra, już więcej nie piszę - wracam do grania. Jest Moc :-)
Oprócz klasycznego RA mamy również do swojej dyspozycji "klasycznego" C&C:No i Dune 2000, czyli remake pramatki RTS, gdzie plansze są tak wielkie, że trzeba przewijać:Gorąco polecam i jeszcze cieplej kibicuje projektowi. Dla chętnych -
Strona projektu: OpenRA, grupa Facebookowa, Twitter i w końcu subReddit...

wtorek, 6 stycznia 2015

Chwilówki - czy istnieje coś takiego jak tani kredyt?

Oglądając telewizję po nowym roku, a szczególnie reklamy można odnieść wrażenie, że Polacy nagle chorują, wietrzą magazyny i szukają szybkiej kasy. Pewnie bym nie napisał tego wpisu, gdybym nie zwrócił uwagi na RRSO jakie podał na ekranie jeden z serwisów. Nie pamiętam dokładnie wartości, ale było to ponad 3000% (sic! Trzy Tysiące).

Po kolei. Co to jest RRSO?

Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania czyli ile zapłacimy za dany kredyt i ile zarobi na nas bank a raczej pożyczkodawca. Wlicza się tam całe oprocentowanie, prowizje, i wszystkie dodatkowe opłaty. Jest to zestandaryzowana miara, która pozwala porównywać kredyty.

Banki oferują zwykle pożyczki na rok oferują około 30%. Nawet Provident chwali się na stronie RRSO na poziomie 76,5%

Postanowiłem więc zrobić szybki przegląd jak to wygląda i jakie są możliwości. Często pierwsza pożyczka jest za darmo. Zupełnie jak u dilera narkotykowego.

Jak ktoś chce pożyczyć 1500 zł na 30 dni i nie jest to pierwsza pożyczka to ma do dyspozycji:

Kredyt i jego RRSO:

Pandamoney 219%
Vivus 392%
SOHO 742%
Alfa Kredyt 801%
viasms 903%
ŁatwyKredyt 1024%
SmartPożyczka 1191%
Incredit 1355%
SMS365 1410%
Pożyczkomat 1646%
PożyczkaPlus 1663%
Lendon 1903%
Filarum 1936%
Wonga 2045%
Kredito24 2334%

Wyobrażacie sobie? Kredito chwali się RRSO na poziomie tylko 2334%

I to chyba ich reklamę widziałem w TV tylko z przykładowym krótszym czasem spłaty...

Jeśli ktoś chciałby od nich pożyczyć na rok 1000 zł to musiałby oddać ponad 24 tysiące!
Z drugiego bieguna jakby ktoś chciał pożyczyć o tych "tańszych" to też z pożyczonego tysiąca musi oddać przynajmniej 3 tysiące...

A jak wkładasz pieniądze do banku to masz 2% do 5% i to jeszcze podatkiem obłożone...


wtorek, 11 listopada 2014

Net Neutrality - podstawa internetu

Od jakiegoś czasu z rosnącym niepokojem obserwuję to, co się dzieje w Stanach w temacie dostarczania internetu. Abstrahując od faktu, że Amerykanie płacą za internet jak za zboże i mają słabych dostawców usług internetowych, pojawił się kolejny dosyć poważny problem, który może rozlać się na inne kraje. Mówię o Neutralności Sieciowej (NetNeutrality) a raczej jej braku.

Neutralność Sieciowa to jeden z fundamentów na których opiera się współczesny internet. Chodzi o to, żeby każda strona działała z taką samą prędkością. Niezależnie czy to YouTube, Facebook, czy strona lokalnej parafii. Każda strona ściąga się z maksymalną prędkością łącza, a nie jest sztucznie przyśpieszana, czy opóźniana. Dzięki temu każdy ma szansę wypłynąć ze swoim pomysłem w internecie.

Niestety nie jest tak różowo. Dzisiejsza sieć dosyć mocno różni się od tej 15 lat temu. Dziś dużą część pobieranych i wysyłanych danych stanowią "treści multimedialne" czyli wszelkiego rodzaju serwisy typu YouTube, Vimeo czy serwisy VOD typu Ipla, TVNPlayer albo Netflix. One dużo mocniej obciążają infrastrukturę dostawców niż strony tekstowe. I w tym dostawcy wyczuli szansę na dodatkowy zarobek.

Wspomniałem o Netflixie ponieważ mimo niedostępności w Polsce (jeszcze), to on zainspirował mnie w dużej mierze do tego wpisu. Amerykańscy dostawcy internetowi wpadli na bardzo sprytny sposób, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. Stwierdzili, że dobrze by było wystawiać rachunki nie tylko swoim abonentom, ale również dostawcom treści multimedialnych. I tak pod koniec roku Comcast kazał zapłacić Netflixowi jeżeli chce, żeby użytkownicy mogli korzystać z jego usług w normalnych prędkościach. Na poniższym wykresie z Washington Post ładnie widać jak zmieniały się prędkości korzystania z Netflixa i w którym momencie Netflix się ugiął i zapłacił...


I tu zaczyna się cały problem. Teraz dostawcy chcą pobierać opłaty od serwisów za to, żeby użytkownicy mogli korzystać z treści multimedialnych na równych prawach. Kiedy to stanie się normą to użytkownicy będą mieli dostęp tylko do serwisów, które zapłaciły. Jeżeli serwis nie zapłaci to nie dotrze do nikogo. Problem jest na tyle poważny, że zainteresował się nim już Barack Obama:W odpowiedzi na to pojawiły się głosy jego przeciwników politycznych, takie jak na przykład ten wpis na Twiterze Senatora Teda Cruza:


i to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ są dwie możliwości - albo ten Pan nie wie o czym pisze, albo doskonale wie i jest opłacany przez amerykańskich dostawców internetu. Sam nie wiem co gorsze.

Amerykański rysownik Oatmeal odpowiedział senatorowi na jego tweety (wymagany angielski):


Tymczasem nam pozostają 3 rzeczy:
- obserwowanie tego co się dzieje w Stanach,
- pytanie naszych rządzących czy zamierzają zabezpieczyć nas przed takimi ograniczeniami
- szerzenie świadomości o internecie.